Prosztatarák – „A legfontosabb az egészségtudatos hozzáállás”

Ahogy minden daganatos betegségnél, a prosztatarák esetén is nagyon fontos a korai felismerés. Ehhez azonban az kell, hogy a férfiak szűrővizsgálatokra járjanak. Dr. Mavrogenis Stelios, az Országos Onkológiai Intézet, Daganatsebészeti Központ, Uro-onkológiai részleg szakorvosával a prosztatarák korai felfedezésének lehetőségeiről, az esélyekről beszélgettünk.

A tünetek alapján a prosztataráknál három stádiumot különböztetünk meg – mondja a szakorvos. – A kezdeti stádiumban nincsenek, a középső stádiumban vagy vannak, vagy nincsenek, a harmadik stádiumban pedig már biztosan megjelennek a tünetek. Ezek megjelenésével a prosztatarák nagyobb valószínűséggel a prosztatán kívüli területekre is átterjedhet. A tünetek lehetnek például: véres vizelés, fájdalom, vizelési képtelenség, nehéz vizelés, stb. Amennyiben a beteg nem jár rendszeresen urológiai vizsgálatra, rákszűrésre, ilyen vagy hasonló tünet esetén minél hamarabb keressen fel egy urológus szakorvost. Ilyenkor a PSA szintet (prostata specifikus antigén) vér- és szakorvosi vizsgálattal állapítja meg a szakorvos. Az eredményből kiderül, hogy felmerül-e a prosztata rosszindulatú daganatának gyanúja, amit szövettani mintavétellel kell igazolni.

Hogyan lehet a kezdeti stádiumban felfedezni a prosztatarákot?

A prosztatarák gyógyításának esélyeit nagyban meghatározza, hogy milyen stádiumban történt annak diagnosztizálása. A korai diagnosztika életet menthet, így fontos, hogy tünetmentesség esetén is rendszeresen járjunk urológiai szűrésre. A már diagnosztizált betegség kezelésének módszerét is több tényező határozza meg, ilyen a beteg élet- és biológiai kora (egészségi állapota, társbetegségei), a prosztatarák terjedése, elhelyezkedése.

Mitől függ a korai felismerés?

A legfontosabb az egészségtudatos hozzáállás, amikor az ember úgy él, hogy tisztában van azzal, hogy bizonyos kor után rendszeresen, meghatározott tünetek esetén pedig azonnal urológiai vizsgálatra kell mennie.

Szükség esetén a háziorvos ad beutalót, ami alapján a területileg illetékes urológiai szakrendelésen elvégzik a különböző vizsgálatokat.

A prosztatarák felismeréséhez elégséges a PSA vizsgálat?

Sajnos nem. Bár a PSA vizsgálat a jelenlegi legjobb tumormarker, amely elősegíti a korai felismerést, a módszernek vannak eredményt befolyásoló korlátai. Ilyen, hogy alacsony PSA érték mellett is előfordulhat prosztatatrák, vagy magas érték mellett sem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, hisz azt okozhatja jóindulatú elváltozás vagy a prosztata gyulladásos betegsége is. Így a PSA eredmény csak szakorvosi vizsgálattal együtt értékelhető.

Van-e olyan állapot és tünetegyüttes, amely mindenképp műtéti beavatkozást igényel?

A tünetek megléte és a prosztatarák két külön dolog. Diagnosztizált prosztatarák esetén onkológiai bizottság dönt a kezelés mikéntjéről. Korai stádiumban szóba jöhet a műtét vagy a sugárterápiás kezelés, későbbi stádiumban a műtét, vagy a sugárterápiával kombinált gyógyszeres kezelés. Előfordulhat, hogy a műtét vagy a sugárkezelés csak palliatív jellegű (a gyógyulás nem reális célkitűzés, a kezelés célja a tünetek enyhítése, a tumor/ok- száma/számainak, mérete/méreteinek csökkentése, az életkilátások javítása). Ebben az esetben multimodális kezelésről beszélünk, amely műtét, sugár- és gyógyszeres kezelésből áll. 

 

Dr. Jármi Hilda