Mindig van remény!

Dr. Futaki Zoltán, a Békéscsabai Réthy Pál Kórház Urológiai osztályának főorvosa a potenciazavarok kezelésére specializálódott, és azzal bíztat minden érintettet, hogy van remény – csak fel kell keresni az orvost!

Mindig van remény!Családi példa alapján választotta az orvosi hivatást?

Keresztanyám gyermekorvos, a férje pedig röntgenorvos volt, talán ennyi családi indíttatásom lehetett az orvosi pályához. Miután nyertem az országos biológiai versenyen, könnyebb volt felvételizni, és bekerülni bármelyik egyetemre, így az orvosi mellett döntöttem. Az egyetem alatt pedig rájöttem, hogy belgyógyászból, nőgyógyászból még Békés megyében is sok van, így az urológiát választottam. Az urológián ráadásul sok műszaki dolog van, így nem kerültem olyan messzire a mérnöki pályától, amelyre eredetileg készültem, és elmondhatom, hogy egyáltalán nem bántam meg a választásomat.

Mire specializálódott az urológia területén?

Főleg potenciazavarokkal és női inkontinenciával foglalkozom. A potenciazavarok azért lettek olyan fontosak, mert egyre növekszik ezen esetek száma.

Milyen okokra vezethető vissza a potenciazavar?

Öt fő területet tudnék említeni. Az egyik, hogy fejlődik a társadalom, egyre több területen, egyre több feladata van az embereknek. A most kialakult fiatal menedzserréteggel szemben óriási az elvárás. A több területen történő maximális helytállás és a stresszes élet náluk is egyre többször válthat ki potenciazavarokat. A másik, a különböző betegségek, amelyek szintén okozhatnak ilyen problémákat. Így például a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri problémák, és az időskor bekövetkeztével is előjöhetnek ezek a problémák, hiszen csökkenhet a tesztoszteron szint. Otthon is megnőnek az elvárások a férfiakkal szemben, és olykor ez is vezethet potencia zavarhoz. És nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a potencianövelő gyógyszerek mellett egyre több az olcsó hamisítvány, amelyeknek ismeretlen az összetétele, így rendkívül sok káros mellékhatásuk lehet, és többet árthatnak, mint használnak.

Az elmúlt időszakban többen jelentkeztek önnél ilyen problémákkal?

A potenciazavarok bevallott száma egyre több, folyamatosan nő, hála a médiának, egyre jobban mernek beszélni róla a férfiak. Persze korábban is léteztek, de valahogy nem igazán mertek erről nyíltan beszélni a férfiak. Meglepő lehet, amit most mondok, de hetven százalékban a férfiak felesége vagy élettársa keres fel engem, és kér időpontot a párja számára. Korábban, a szemérmesség idejében, a párok vagy szétköltöztek vagy elfordultak egymástól, ma viszont sokszor még utolsó esélyként felkeresik az urológust a hölgyek. Megváltozott az életforma. Amíg a házasság volt az elsődleges, addig nehezen vagy nehezebben tudtak elválni egymástól a párok. Ma, hogy az együttélés, az élettársi kapcsolat az elsődleges, könnyebb az elválás. Nincs olyan szoros kötődés, kötelék, és ha nem megy valami, akkor egyszerűen továbblépnek.

A férfiak hogyan élik meg, hogy a párjuk keresi fel önt, és kér számukra időpontot?

Általában nem túl boldogok, de ha meg akarják menteni a kapcsolatukat, és szeretnének probléma nélküli szexuális életet élni, akkor számukra is fontos lesz, hogy eljöjjenek. Az első vizsgálat hosszadalmasabb egy kicsit, de utána láthatóan megkönnyebbülten mennek haza, mert látják a fényt, tudják, hogy van remény, és nincsenek egyedül a gondjukkal. Ráadásul, ha van egy kis sikerélményük, utána már jóval rövidebb a gyógyulási szakasz, jobban hisznek az egészben. Ha egyszer már rászánják magukat, hogy eljöjjenek, utána rájönnek, hogy jóval korábban felkereshették volna az urológust, és rengeteg problémától megkímélték volna magukat. Aránylag magas a gyógyulási arány, a potenciazavarral érkező páciensek nyolcvan-nyolcvanöt százaléka gyógyszeres terápiával vagy más módon kezelhető. Persze a gond nem mindig szüntethető meg százszázalékosan, van körülbelül tizenöt százalék, amelynek terápiája sikertelen. Nekik olyan problémájuk van, amelyet nem tudunk kezelni, de szerencsére ilyen esetekből jóval kevesebb van.

Jármi Hilda