Kérdések és válaszok a spermiumról

Kérdések és válaszok a spermiumról

Ugye neked is rengeteg kérdésed van a férfiasságodról? Szeretnéd tudni, mi zajlik benned. Vajon mi történik a spermiumokkal, mennyi belőlük a normális, és egyáltalán hogyan őrizheted meg az egészségüket? Olvass tovább, cikkünkből kiderül.

1. Meddig élnek a spermiumok?

A válasz számos tényezőtől függ. Száraz felületen – mint például a ruházat vagy az ágynemű – a spermiumok addigra elpusztulnak, mire a sperma megszárad. Vízben – mint például egy meleg fürdőben vagy pezsgőfürdőben – a hímivarsejtek valószínűleg tovább életben maradnak, mivel a meleg és nedves környezetben életképesebbek. Ugyanakkor annak az esélye, hogy egy fürdőmedencében vagy kádban a spermiumok a hüvelybe jussanak, és terhesség legyen a dologból, nagyon kicsi. A női testen belül a spermiumok akár öt napig is életképesek, a körülményektől függően. Ha védekezés nélkül szexeltek, ráadásul néhány nappal a tüszőrepedés előtt, nagy az esély a teherbeesésre.

2. Hány spermiumra van szükség a teherbeeséshez?


Az esetek többségében egy spermium termékenyít meg egy petesejtet, ám egyszerre több millió spermium jut a hüvelybe.

Egy átlagos magömlés közel 100 millió hímivarsejtet tartalmaz.

Kérdezhetnéd, hogy akkor minek ennyi sperma, ha a végén csak egyre van szükség. A megtermékenyítés folyamata nagyon nehézkes. Az úton sok veszély leselkedik a spermiumokra, ráadásul a hüvely kémhatása sem a legjobb számukra, sokan elpusztulnak, míg végül egy (vagy akár több) célba ér.

A petesejtet vastag, alig áthatolható borítás óvja, ezen csak a legegészségesebb spermium hatolhat át, így biztosítva azt, hogy a lehető legegészségesebb utód szülessen. 

3. Tehetek valamit a spermiumok egészségéért?


  • Sokat tehetsz! Tartsd magad egészségesen, ezzel a spermiumok egészségét is javítod.

  • Kerüld a dohányzást és a kábítószerek használatát.

  • Kerüld az anabolikus szteroidokat. Lassan is lehetsz nagyon izmos.

  • Figyelj, hogy ne érintkezz növényvédő szerekkel és nehézfémekkel.

  • Korlátozd az alkoholfogyasztást.

  • Tartsd be az egészséges táplálkozás alapelveit, hogy a súlyod megfelelő legyen.

  • Biztosíts a heréidnek hűvös közeget, mert a hő lassítja a spermiumok termelését; kerüld a forró fürdőt és pezsgőfürdőt.

  • Válassz jól alsónadrágot és nadrágot. Ha elszorítod a heréket, a spermiumok megsínylik, ebben biztos lehetsz.

4. Mit takar az ondóvizsgálat?


Ez egy teszt, amely segíthet meghatározni a meddőség okát. Íme, néhány dolog, amit az orvos megvizsgál:
A sperma mennyisége és sűrűsége. Egy átlagos ejakulátum mennyisége 2-6 ml. Az ennél kevesebb nem tartalmaz elegendő spermiumot a teherbeeséshez. A nagyobb mennyiség pedig valószínűleg túl híg. Ha az állaga túl sűrű, az megnehezíti a spermiumok mozgását. A koncentráció, azaz a sűrűség 20 millió spermium per ml-től tekinthető normálisnak.
Spermiumok mozgékonysága. Ez egy százalékos eredmény a spermamintában. Az ejakuláció után egy órával a spermiumok legalább 50%-ának kell egyenes vonalban előre haladnia.
A spermiumok morfológiája. Ez a sperma méretét, alakját és megjelenését elemzi. Ilyenkor 200 spermiumot vizsgálnak, hogy kiszűrhessenek minden hibát.

5. Mi történik a spermiumokkal, ha már idősebb leszek?


Ellentétben a nőkkel, akiknek a termékenységük véget ér a menopauzával, a férfiak akár életük végéig is termékenyek maradnak. Bár a spermiumok termelése az életkorral csökken, továbbra is termelődik, így idős férfi is apává válhat.


Tarjáni Rita