Ezeket kérdezik leggyakrabban a szexuálterapeutáktól

Ezeket kérdezik leggyakrabban a szexuálterapeutáktól

Magyarországon még mindig valamiféle félelem, szégyen övezi a szexuális témákat. Tabuként kezelünk sok olyan dolgot, ami máshol nem okoz gondot, nyíltan beszélnek róluk az emberek. A szexuálterapeuták nálunk még mindig kicsit ufónak számítanak, holott többet segíthetnek egy-egy probléma kapcsán, mint azt hinnénk. De vajon mik azok a kérdések, amelyekkel a leggyakrabban találkoznak? Íme, a top 5.

1. Normális vagyok?

Ez a leggyakoribb kérdés. Mivel a szexualitás velünk születik, a szex kultúrája azonban nem, így megtanuljuk azt, azaz összegyűjtjük, összeszedjük azokat a számunkra érdekes dolgokat, amelyeket be tudunk építeni a saját szexuális kultúránkba. Sok mindennel kapcsolatban azonban magunkra maradunk, és saját magunknak kell betölteni a keletkező üres helyeket. Ennek következtében előfordulhat, hogy elszigetelten érezzük magunkat. Az emberek félnek attól, hogy ilyen esetekben segítséget kérjenek, és ha mégis rászánják erre magukat, akkor sokszor fogalmuk sincs, mit is kérdezzenek.

De nyugodj meg, ha ilyen helyzetben vagy, tudd, hogy nem vagy egyedül. Akár a biológiádra vagy kíváncsi (pl. a testrészek mérete, alakja, elhelyezése, illata stb.), akár a szexuális képességeid felől vagy bizonytalan, vagy akár abban, hogy jól csinálod-e, amit csinálsz a szexben, hidd el, valaki más, valahol máshol felteszi ugyanezeket a kérdéseket. A szexuális viselkedés mindaddig normális, amíg a partnered számára elfogadható és élvezetes.

2. Meg lehet "javítani" a partneremet?

Ez a kérdés általában olyan pároknál fordul elő, ahol nem egyforma a két fél szex iránti érdeklődése. Teljesen normális, ha két embernek eltérőek az igényeik, ezt nem kell "megjavítani". Előfordulhat, hogy valamelyikük több szexet szeretne, míg a másik kevesebbet. Az, hogy ezt a partner mennyire tudja elfogadni, tolerálni, már nem szex kérdése, hanem párkapcsolati kérdés. Ez ugyanis azon múlik, mennyire tud egymással kommunikálni két ember, mennyire tudnak megnyílni egymásnak, és mennyire fontos számukra a másik boldogsága, kielégültsége. Különösen a nőknek van szükségük arra, hogy egy kapcsolatban egyenlőnek érezzék magukat, azaz ugyanolyan elfogadásra vágynak, mint a férfi. Ha ezt egy férfi megérti, tudja kezelni, akkor nem lesznek szexuális problémák sem. Ha azonban a két fél figyelmen kívül hagyja egymás elvárásait, akkor a szexualitás terén sem érthetnek egyet.

3. Miért érzem unalmasnak a szexet?

Az emberek gyakran azt kérdezik, miért nem látják olyannak a szexuális életüket, ahogy az a filmekben van. Az a szex és szenvedély, amit a képernyőn vagy az interneten látunk, nem az igazi élet. Koreográfus, stylist, rendező, stb. tervezi meg a jeleneteket, amelyekre a nézőktől érzelmi válaszok érkeznek. Sok férfi és nő azonban úgy érzi, hogy valami baj van velük, mert kapcsolatuk, szexuális együttlétük nem hasonlít ahhoz, ahogy egy kapcsolatot, egy szexuális aktust a filmeken ábrázolnak. Sajnos ennek következményeként az emberek rosszul érzik magukat a kapcsolatukban, és irreális elvárásokat támasztanak a partnerükkel, szexuális együttléteikkel szemben. Az interneten, filmekben látott jelenetekkel nem érdemes összehasonlítani a való életet, hiszen azt nem lehet tervezni, és épp ebben van a szépsége.

4. Miért nem tudom megtartani az erekciót?

Az erekció és az orgazmus problémái - különösen az egészséges, fiatalabb férfiaknál - általában inkább a szorongásról szólnak, mint bármi más, fizikai problémáról. Ha a merevedéssel problémák vannak, akkor az ebből fakadó szorongás gátolja a férfit abban, hogy teljes mértékben jelen legyen a szexuális életben. A szexuális szorongáson lehet enyhíteni azzal, ha hagyod a partneredet lelassulni, nem sodrod őt kényszerhelyzetbe. A második lépés az, hogy megnézzük, mi okozza a szorongást. Gyakran szégyen vagy alacsony önbecsülés - de a szexuális vagy kapcsolati trauma is okozhatja, ami gondos figyelmet igényel a terápiában.

5. Miért nem tudok orgazmust elérni?

A nők nagy része nem képes hüvelyi orgazmusra. A csikló stimulálása nélkül, kizárólag behatolással nem mindig sikerül elérni az orgazmust, de ez nem valamiféle betegség, vagy hátrány, hanem egyszerűen csak van ilyen. A férfi feladata ebben az esetben az, hogy figyelje partnere reakcióit, segítse őt. Leggyakrabban ez az oka annak, ha a nő képtelen az aktus során az orgazmusra. A fáj a fejem, nem vagyok ma olyan jól, drágám típusú mondatok általában elterelések.


Tarjáni Rita