Átmeneti és tartós potenciazavar

A merevedési problémák sok férfit érintenek. Kevesen vannak azonban, akik tudatosan kezelik a kérdést, szűrővizsgálatokra járnak, és a kezelést is komolyan veszik. Dr. Szalay István urológus szakorvossal a potenciazavar fajtáiról és a kezelést segítő MMM kérdőív hatékonyságáról beszélgettünk.

Mi okozhatja a merevedési zavarokat?

A merevedési panaszok mögött számos tényező állhat. Sok esetben több ok együttes jelenléte is fennáll. Kiemelendők a korral járó hormonális változások, ami érinti a tesztoszteron termelődését. Az idősödő férfiaknál a hormonszint csökkenése nem olyan gyors változás, mint a nőknél, de megléte a merevedést negatívan befolyásolja. Számos gyógyszer - a mellékhatások miatt – szintén beavatkozik a hormonképzésbe. Ezek közül leginkább a magas vérnyomás elleni gyógyszerek emelendők ki. Sajnos a többi, gyakran használt gyógyszer is csökkentheti a merevedést. Orvosi beavatkozások és kezelések éppúgy az okok között vannak. Nem szabad elmenni az életmódbeli problémák mellett sem. Ilyenek az elhízás, a mozgásszegény élet, a környezeti ártalmak és a helytelen táplálkozás is. A merevedési zavarok legtöbbször nem önállóan vizsgálandók, valamilyen betegség kísérőjeként jelentkeznek. Ilyen például a szív- és érrendszeri problémák jelenléte, egyes anyagcsere-betegségek.

Hogyan fordulhat elő átmeneti impotencia?

Az átmeneti impotencia mögött a pszichés okokat kell keresni elsősorban, de a fenti okok is megalapozhatják. Stressz, kimerültség, alkoholizmus is befolyásolhatja. Mivel a férfiak sem robotok, gyakran előfordul, hogy átmenetileg nem minden működik zökkenőmentesen. Komoly befolyással lehetnek a merevedésre a túlzott lelki problémák, a megoldásra váró párkapcsolati gondok és a fáradtság is.

Kiket érint leginkább?

Az impotencia mindig két embert érint, hiszen az egész párkapcsolatra hatással van. Főleg a kor előrehaladtával fordul elő, de gondolni kell arra, hogy a bajok egyre korábbi életkorban is jelentkezhetnek.

Tapasztalatai szerint mennyire szól bele a világjárvány a férfipotencia kérdéskörébe? Többen jelentkeznek ezzel a panasszal?

A világjárvány a diagnosztizált esetek számát csökkentette, de ez nem jelenti, hogy ténylegesen kevesebb eset lenne. Ha összezártan vannak a párok nehéz megmondani, hogy ez jó vagy rossz a nemi életet illetően.

Milyen esetekben alkalmazzák az MMM (merevedés minőségi mutatója) kérdőívet?

Az MMM kérdőívek felvétele fontos a potenciazavarokkal kapcsolatos betegség kezelésben. A páciens legtöbbször nem tudja megfogalmazni a probléma mértékét. Nagyon egyediek az igények a szexuális életben. Segít a kezelések hatékonyságának lemérésében.

Mit lehet belőle megállapítani? Mit jelentenek a pontszámok, hogyan történik az értékelés?

Pontrendszeren alapuló, gyorsan egyszerűen kitölthető kérdőív. A válaszokat 0-3 ponttal értékelheti akár maga a beteg, és az összesített pontszám jelzi végül a probléma súlyosságát. A libidó és a merevedés képességének általános állapotára derül fény a kérdőív segítségével.

A különböző betegségek diagnózisánál mennyire segít a kérdőív?

Fontos segítség, hiszen őszinte válaszok esetén valóban lehet következtetni a beteg általános állapotára. Amennyiben a kérdőív nagyon rossz eredményt mutat, a páciensnek további kérdéseket kell feltenni a részletek megismerése érdekében. Ha a feltárt tünetek alapján felmerül például szív-érrendszeri vagy cukorbetegség lehetősége, akkor az érintett területet jól ismerő – ebben az esetben kardiológus vagy diabetológus – szakorvos bevonásával további vizsgálatokra lesz szükség, és a merevedési zavar mellett az újonnan felfedezett betegségeket is kezelni kell majd.

 

Kovács-Hain Zsuzsa