Amikor lankad a férfiasság – Okok és kezelési módok

A férfiak szexuális életében az egyik legnagyobb félelem a merevedési zavar. A szexuális együttléteket megkeserítő állapottal majd’ minden férfi találkozik élete folyamán legalább egyszer. Az okokról, a probléma hátteréről és a megoldásról Dr. Nádas György urológus szakorvossal, állandó szakértőnkkel beszélgettünk.

dr-nadas-gyorgy
    Dr. Nádas György

Mi szükséges az egészséges erekcióhoz?

A normális merevedés igen bonyolult élettani folyamat. Létrejöttéhez anatómiai-lelki-élettani feltételek együttes jelenléte szükséges. Ezek nagyobbrészt a működést befolyásoló szervi, hormonális, ideggyógyászati, pszichológiai stb. állapottal függenek össze. Közvetlen szexuális inger hiányában is felidézhető emlékek, vizuális élmények vagy fizikális ingerlés (maszturbáció) hatására.

Mennyire gyakori a merevedési zavar? Kiket érint leginkább?

Potenciazavar bármely életkorban előfordul a kamaszkortól, a kor előrehaladtával fokozódó mértékben. A merevedés sokszor gyengült, időben rövidült lehet. A nemi ingerre nem reagáló betegség nem urológiai, hanem ideggyógyászati eredetű. Hormonhiányos állapotban (veleszületett herehiány pl.) ki sem alakul. Nem ritka, hogy aktuális élethelyzettől függően, pl. stresszes, szorongós időszakokban hullámzó a megjelenése és a megszűnése. Hasonló hullámzás összefügghet az adott partnerrel való kapcsolattal is.

Milyen betegségek és milyen rizikófaktorok állhatnak a háttérben?

Az erekciózavar hátterében állhat szervi betegség (urológiai, ideggyógyászati, kardiológiai vagy endokrinológiai) vagy funkcionális (beidegzési, pszichés, életmódbeli) állapot.

Organikus okok:

  • urogenitális háttér fiatalabb korban jellemzően a krónikus prosztatagyulladás,
  • a későbbiekben magasvérnyomás illetve annak kezelése, cukorbetegség – általában a finom kapilláris érhálózat állapotromlása okozta keringészavar,
  • számos neurológiai kórkép (pl. Sclerosis multiplex, parkinsonismus),
  • hormonhiányos állapot: tesztoszteron alacsony szintje
  • megelőző húgycső- illetve péniszműtéteket, vagy radikális, speciális prosztataműtétet követő állapot,
  • prosztatarák hormonredukciós kezelése,
  • egyes gyógyszerek hatásának illetve mellékhatásának következménye.

Nem-organikus okok:

  • partnerhiány, nem megfelelő partner
  • szorongásos, introvertált alkat
  • stresszes munkakör, külső tényezők,
  • korábbi sikertelenség okozta félelem és szorongás

A pszichés okok közt vezető szerepet tölt be a megfelelési kényszer. Sokaknál okoz merevedési zavart az az elvárás, miszerint az igazi férfi minden helyzetben képes az erekcióra, mindig készen áll a szexre. Ez hatalmas nyomást gyakorol a férfiakra, hiszen úgy érzik, folyamatosan teljesíteniük kell. Ez a nyomás, és a szexuális kudarcélmény negatív gondolatokat eredményez, félelmet a partner elvesztésével kapcsolatban. Ez a szexuális együttlét során odáig vezethet, hogy a férfi nem képes elvonatkoztatni a gondolataitól, amelyek csökkentik a szexuális izgalmat, és mintegy spirálként működve, csökkentik a merevedési képességet is.

A merevedési zavar kialakulását és a merevedés megtartását illetően nem elhanyagolható tényező maga a párkapcsolat minősége sem. Az esetleges érzelmi elhidegülés, a folyamatos súrlódások, veszekedések, a kommunikációs problémák mind-mind gátat szabhatnak az egészséges merevedés kialakulásának és fenntartásának. A partner hozzáállása is kulcsfontosságú. Gyakori az önhibáztatás a partner részéről, sokan gondolják, hogy a merevedési zavar azért alakul ki, mert nem elég vonzóak a társuk számára. Ez persze újabb nyomást gyakorol a férfira és a kapcsolatra is.

A probléma az, hogy a gyakori kudarcélmény, a partnerrel való kommunikációs problémák a legtöbb érintett férfi számára komoly gondot jelentenek, hiszen szégyent érez, amit nem tud megbeszélni senkivel.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Fiatalkori, kamaszkori panaszok esetén leggyakrabban a tapasztalathiány áll az állapot hátterében.

A szakorvosi teendő elsősorban abban áll, hogy ki kell zárni esetleges urológiai vagy endokrinológiai eltérést. Ehhez a fizikális vizsgálaton kívül ultrahang- illetve laborvizsgálatok állnak rendelkezésre. Negyven körüli beteget érdemes elküldeni kardiológiai vizsgálatra, nem egyszer igazolódik be vérnyomásbetegség vagy ritmuszavar! A cukorbetegség érrendszeri hatása közismert: ezt is ki kell zárni.

Hormonhiány esetén tesztoszteronpótlás jöhet szóba, de idős korban ez megfontolandó a fokozott prosztatarák-hajlam miatt!

Ha a potenciazavar kezelés mellett is visszatér, időszakos kontroll javasolt.

Hogyan kezelhető a potenciazavar?

A kezelés évezredek óta központi probléma, hosszú időn át különböző növényi kivonatokat használtak, némelyek mérgezők is lehettek.

Pár évtizeddel ezelőtt a kezelés alapját a pszichoterápia képezte, erre gyakran szorulunk manapság is.

A gyógyszeres áttörést 25 éve a kék tabletta berobbanása hozta. A szert keringési betegség kezelésére próbálták ki, és a kísérleti betegek sugárzó arccal rohamozták meg a gyártót és a részt vevő gyógyászati központokat újabb adagokért.

A gyógyszeres kezelés ma is első megoldási javaslat az orvos részéről. Ehhez persze szükséges az alapos kivizsgálás, az alapbetegség(ek) kezelése. Szóba jöhet péniszbe adott injekció, végső esetben a műtéti megoldás. Ezek mellett nagyon fontos az életmódváltás. Kerülni kell a stresszt, abba kell hagyni a dohányzást és csökkenteni az alkoholfogyasztást, a mozgást pedig rendszeresen be kell iktatni az életvitelbe.

 

Kovács-Hain Zsuzsa