A szűrés fontos! – Ezek a herék problémái

Sajnos még ma is az a tendencia, hogy a férfiak kevésbé tartják fontosnak az urológiai szűrővizsgálatokat, esetleg tartanak ezektől. Ha fájdalmat éreznek, csak akkor fordulnak orvoshoz, ekkor azonban már általában előrehaladott problémáról van szó. A prosztataszűrésen túl nagyon lényeges a herék vizsgálata is. A témáról Dr. Fábián Norbert urológus szakorvossal beszélgettünk.

Mi a herék és a mellékherék „feladata”?

A herék a férfi reproduktív rendszer részét képezik. Két ovális alakú szerv, amelyek a herezacskó belsejében helyezkednek el. A herék tesztoszteront és spermiumot termelnek. A herékben található két fő sejttípus, amelyek ezeket a funkciókat ellátják, a csírasejtek és a stromasejtek. A mellékhere egy hosszú, tekercses cső, amely a spermiumokat tárolja és szállítja a herékből, görbült szerkezetként jelenik meg a herék hátsó szélén. A here tetején található a mellékhere feje, amely addig tárolja a spermát, amíg készen nem áll az érésre. A következő a test, egy hosszú, csavart cső, ahol a spermiumok megérnek. Ez az érlelés körülbelül egy hetet vesz igénybe. Utolsó a farok, amely a ductus deferensnek vagy vas deferensnek is nevezett csatornához kapcsolódik. Innen a spermium az ejakulációs csatornába kerül.

Melyek a leggyakoribb here- és mellékhereproblémák? Hogyan lehet ezeket kezelni?

A here- és mellékhereproblémáknak számos oka lehet, beleértve a sérüléseket, születési rendellenességeket, fertőzést és egyéb tényezőket.

A herevisszér-tágulat az egyik leggyakoribb megbetegedés, mely heretáji fájdalommal járhat, de döntően fájdalmatlan. A férfiak körülbelül 15-20 százalékánál fordul elő. A herevisszér-tágulat, a heréből elvezető gyűjtőeres köteg tágulata. Ez a probléma műtéttel orvosolható, ez a here visszereiben kialakult pangásos állapot megszűntetésére szolgáló beavatkozás, aminek segítségével megszűntethető a vénás nyomásemelkedés, ami az elváltozás kialakulásáért felelős.

A herevízsérv a herét körülvevő burkok között jelen lévő folyadék kóros felhalmozódása. Ez a hereprobléma mind fizikailag, mind esztétikailag zavarhatja a beteget. Esetenként olyan mértékűvé is válhat, hogy akár a mozgást is korlátozhatja. Ezekben az esetekben szükséges a herevízsérv műtét.

Mellékhere cisztáról abban az esetben beszélhetünk, amennyiben a mellékhere fejében savóval telt, jóindúlatú tömlő tapintható. Ennek eltávolítása csak abban az esetben javasolt, amennyiben mindez zavarja a beteget.

A mellékhere-gyulladást gyakran bakteriális fertőzés okozza. Ez magában foglal néhány szexuális úton terjedő fertőzést (STI), mint például a gonorrhoeát vagy a Clamidiát. Baktériumok vagy mumpszvírus okozhatja a herék gyulladását, amit orchitisnek hívunk. Kezelése antibiotikum, gyulladáscsökkentő és a herezacskó bőrének hűtése.

hereproblemak2

A heretorzió a herekocsány csavarodása a herét tápláló ereket tartalmazó ondózsinór hossztengelye körül. Ez a probléma az adott oldali here heveny vérellátási zavarát, elégtelenségét okozza. Legsúlyosabb esetben a here szöveti állománya elpusztul a vérkeringési elégtelenség miatt. Ez az állapot leggyakrabban 13 és 17 év közötti fiúknál fordul elő, de bármilyen korú férfit érinthet. Ez egy olyan egészségügyi vészhelyzet, amelyre a megoldás a sürgős vizsgálat és 3 órán belüli műtéti feltárás, a here visszacsavarása.

A heredaganat általában nem gyakori, viszont ez a leggyakoribb ráktípus a 15 és 35 év közötti, fiatal férfiak körében. Hajlamosító tényezők lehetnek többek között a rejtett heréjűség, genetikai hajlam, korábbi csírasejtes rák előfordulása. A kezelés általában a daganatos here sebészi eltávolításából áll.

Van-e mód a betegségek megelőzésére?

A szakértők azt javasolják, hogy minden fiatal férfi havonta végezzen here önvizsgálatot. Nincs ajánlott módszer a herevisszér-tágulat, a herevízsérv vagy a heretorzió megelőzésére. A mellékhere-gyulladás néha megelőzhető biztonságos szexuális aktus gyakorlásával, valamint a megfelelő hétköznapi higiénia betartásával.

Mire kell gyanakodni, ha valaki méretkülönbséget fedez fel a két here közt?

Normális, ha az egyik here nagyobb, mint a másik. A méretkülönbség általában nem ad okot aggodalomra, bár esetenként problémát jelezhet. Abban az esetben kell mihamarabb orvoshoz fordulni, ha az egyik here fájdalmas vagy az alakja, tapintata megváltozik. A következő tünetekre kell odafigyelni ​ a megduzzadt here mellett, mint például éles fájdalom, váladékozás a péniszből, vizeletürítési nehézség, a hát vagy az alhas irányába sugárzó fájdalom. Heredaganat-gyanú esetén fizikális és ultrahang vizsgálat után vért vesznek, és felveszik a páciens család- és kórtörténetét.

Mi a tapasztalata a daganatos betegségek szűrése kapcsán? A férfiak még mindig tartanak a vizsgálattól, és inkább nem mennek orvoshoz, vagy már enyhült ez a nézet, ez a félelem?

Változó, úgy látom, a fiatalabb korosztály egészségtudata sokkal fejlettebb, ezen korcsoport tagjait ma már gyakrabban látjuk szűréseken, de döntően a férfiak ritkábban vesznek részt rutin fizikai vizsgálatokon és szűréseken, mint a nők. Egy felmérés szerint a megkérdezett férfiak 55%-a nem járt orvosnál fizikális vizsgálaton az előző évben. Az 55 év feletti férfiak közel egyötöde azt mondta, hogy soha nem vett részt prosztatarák szűrésen, és csaknem 30%-uk azt mondta, hogy "vár, ameddig csak lehetséges", hogy orvoshoz forduljon.

Mit javasol, milyen gyakran járjanak a férfiak urológushoz?

Férfiak esetében az évente történő urológiai szűrések ajánlottak, 40 év alatti férfiaknál ez az időszak lehet hosszabb, viszont ezen pácienseknél fontos a havi hereönvizsgálat végzése.

 

Kovács-Hain Zsuzsa