A szexuális vágyra is kihat a pajzsmirigy

Ha a párod nem akar összebújni, annak sok oka lehet, de ezeket nem feltétlenül a szexuális életetekben kell keresni, sőt, az sem biztos, hogy bármelyikőtök teljesítményével van a baj. Előfordulhat, hogy betegség áll a háttérben, nem ritka, hogy a pajzsmirigy helytelen működése okozza a libidócsökkenést.

A pajzsmirigy – noha kicsiny szerv – rengeteg élettani folyamatban részt vesz, mivel hormontermelő szervünk. Az általa termelt hormonoknak fontos szerepük van a központi idegrendszer fejlődésében, ugyanakkor anyagcserefolyamatainkat is befolyásolják. Ha pajzsmirigy túlműködéssel néz szembe valaki, akkor néhány folyamat felgyorsul a szervezetben, ám, amikor alulműködés áll a háttérben, akkor minden kicsit lelassul, és ez a nemi szervrendszert is érinti.

A libidó és a hormonok

A szexuális aktivitásunk igen bonyolult dolog. Nagyon sok minden befolyásolja. Az, hogy milyen a kedvünk, az általános egészségi állapotunk, a korunk, az is, hogy számunkra jó-e a párkapcsolatunk, szedünk-e valamilyen gyógyszert, vannak-e betegségeink. Emellett természetesen a szervezetünk által termelt hormonok is befolyásolják a libidót. A tesztoszteron és az ösztrogén szerepe nagyon fontos, ezért gyakoribb a szexuális aktivitás és a vágy elvesztése akkor, ha a szervezetben alacsony a tesztoszteron szintje, vagy – nők esetében – menopauza után. Tesztoszteron hormon nemcsak a férfiaknál, hanem a nőknél is termelődik, így igen nagy szerep jut ennek a hormonnak mindkét nemnél.

A pajzsmirigyünk és a szexuális aktivitás – mi közük egymáshoz?

Pajzsmirigy túlműködés esetében általában felpörögnek a szervezet folyamatai, alulműködéskor viszont minden kissé lelassul, így a szexuális működés is veszít addigi fényéből. Mit jelent ez? Többnyire azok, akik pajzsmirigy alulműködéssel küzdenek, először nem is feltétlenül tudnak róla. Amikor valaki életében nem működik jól a szex, legtöbbször az életmódot, a stresszt, a mindennapi problémákat, a fáradtságot teszi felelőssé. Ám a szexuális problémák kapcsán sokszor diagnosztizálják a pajzsmirigy alulműködését.

Általában a pajzsmirigy alulműködés kapcsán olyan tüneteket tapasztalhatunk, amelyek igen általánosak, más betegségek tünetei is lehetnek. Így az érintett nem gondol első körben a pajzsmirigyproblémára.

Ezek a pajzsmirigy alulműködésének legjellemzőbb, tapasztalható tünetei:

  • szexuális problémák, libidócsökkenés
  • túlsúly, elhízás
  • székrekedés, emésztési problémák
  • fáradékonyság
  • hajhullás

Mivel a pajzsmirigy alulműködése nemcsak a vágyat teszi takarékra, hanem akár orgazmusképtelenség is kialakulhat, nem beszélve a hüvelyszárazságról, amelynek következtében fájdalmas lehet a szexuális együttlét. Ez pedig egy ördögi kört alakít ki, amire rámehet egy amúgy harmonikus párkapcsolat is.

Amint kiderül, hogy a pajzsmirigy nem működik megfelelően, az orvos előírja a kellő gyógyszeres terápiát, amelynek segítségével a tünetek uralhatóvá válnak. Ennek eléréséhez, és a személyre szabott terápia kialakításához több laborvizsgálatot is végeznek, ahol TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon) szintet, T3 (trijód-tironin) és T4 (tetrajód-tironin) szintet is néznek. Ezen kívül pedig azt is megnézik, vannak-e antitestek a vérben.

Ha megvan a probléma, könnyen kezelhető, ugyanakkor egész életen át tartó terápiára van szükség, valamint rendszeres kontrollvizsgálatokra. Mindennek ellenére teljes, boldog életet lehet élni, amelyben a szex ugyanúgy főszereplő lehet, mint a pajzsmirigy-zavar előtt.

 

Tarjáni Rita