A szexuális eredetű betegségek egyre gyakoribbak

A koronavírus-járvány miatt kevesebb szó esik más, olyan jellegű problémákról, amelyek hosszú távon hatást gyakorolnak az életünkre. Keveset foglalkozunk például a szexuális egészségünkkel, fokozottan igaz ez a férfiakra. Ők kevésbé nyílnak meg környezetüknek, orvosuknak, még akkor is, ha komolyabb problémáról van szó. Dr. Bánfi Gergely urológus szakorvossal a férfiakat érintő szexuális eredetű betegségekről beszélgettünk.

dr-banfi-gergely
    Dr. Bánfi Gergely

Melyek a férfiakat érintő szexuális eredetű betegségek, és mit kell tudni róluk?

A hímvesszőt érő hatások látható vagy érezhető következményeivel általában urológushoz fordulnak a betegek, hasonlóan, mint a végbélnyílás környékének panaszaival. A köztudat azonban hibás e tekintetben is: az utóbbi tájék gyógyítása a proktológia, az előbbié sokszor a bőr- és nemibeteg-gondozók feladata. Ide sorolandók a klasszikus nemi betegségek: a gonorrea vagy szifilisz, újabban akár a HIV-fertőzés. Vannak azonban olyan szexuális átvitelű kórképek, amelyek felismerése és kezelése az urológia feladata. Ezek sokszor tünetmentesek, vagy az együttlét után hetekkel-hónapokkal jelentkeznek a következményeik. A prosztata- vagy mellékheregyulladás általában bélflórai eredetű kórokozóival szemben (melyeket pont ezért nem tartunk nemi betegségnek, illetőleg létrejöttükben a szexuális "átadás" szerepe erősen kérdéses) ezek a nemi együttlét során a partnerek között átadódhatnak, ezért lényeges felismerésük esetén az érintett összes fél egyidejű kezelése. Az urológiai gyakorlatban jellemző kórokozók a Trichomonas, Urea- és Mycoplasma-fajok, a Chlamydia és újabban a humán papilloma-vírus (HPV).

Hogyan kezelhetők ezek a fertőzések?

A kezelésnek kórokozó-specifikusnak kell lennie. Magyarán, gyanú esetén az érintett testváladékainak célzott vizsgálatával (úgynevezett tenyésztésével) meg kell győződni a kórokozó jelenlétéről és esetleg antibiotikum-érzékenységéről a leghatékonyabb kezelés megválasztásához, illetve a kórokozói ellenállóképesség (ún. rezisztencia) esélyének minimálisra csökkentéséhez. Fontos, hogy az eredmények megérkeztéig a nemi élet kerülendő a betegség átadásának megelőzése miatt, illetőleg elengedhetetlen az összes, potenciálisan érintett fertőzött kezelése. A kórokozó ismeretében a megfelelő hatékonyságú (vagyis a célterületre eljutni képes) és dózisú, valamint időtartamú antibiotikumos kezelés vezet eredményre. Humán papilloma vírus okozta elváltozások esetén célzott vírusellenes kezelés nem áll rendelkezésre, ilyenkor a következményes szemölcsök eltávolítása a feladatunk.

Az ön pacientúrájában milyen gyakoriak, és mely korosztályt érintik leginkább a szexuális eredetű problémák?

Sajnos, az utóbbi évek világszerte észlelt tapasztalata, hogy a szexuálisan átvihető betegségek gyakorisága fokozódik. Hasonlóképpen ijesztő tény, hogy a betegek egyre szélesebb életkori spektrumát látjuk érintettnek, tizenéves kortól akár 80 év feletti korosztályban is előfordulhatnak nemi úton terjedő kórképek.

Mit tapasztal, a férfiak nyíltan mernek beszélni erről?

Gyakorlati tapasztalat a férfiak szemérmessége vagy rosszul értelmezett félénksége e tekintetben. Míg a nők többsége hagyományosan "gyakorlottabban" keresi fel panaszaival nőgyógyászát, addig a férfiak sok esetben már előrehaladott betegséggel, a környezetük számára is észlelhetővé váló tünetekkel jelentkeznek.

Hogyan előzhetők meg ezek a betegségek?

Megfelelően alkalmazott fizikai védekezés vagy a párkapcsolati "kicsapongások" hiánya lehet a megelőzés alapköve. Humán papilloma vírus esetén egyre erősebb a vélemény, miszerint a pubertás előtt levő fiúk a hasonló korú lányokéval egyező HPV elleni oltásával mind a burjánzó szemölcsök, mind az esetleges rosszindulatú daganatok kialakulásának esélye radikálisan csökkenthető.

Ha viszont már észlelhető a baj, azzal, ha a páciens tagadja a tüneteket, homokba dugja a fejét, nemcsak a gyógyítás válik nehezebbé, hanem a kórkép esetleges terjedésének is tágabb tere nyílik.

 

Kovács-Hain Zsuzsa