A séta csodás hatásai

A séta csodás hatásai

Télen sem kell a négy fal között ülnöd. Kapd össze magad, és menj el sétálni, mert olyan fantasztikus hatása van az emberi szervezetre, amit lehet, hogy nem is gondoltál volna. Most felsorolunk 9 olyan pozitívumot, amit ha elolvasol, már húzod is a cipődet.

1. A séta segít az ülőmunkát végzőknek

Köztudott, hogy a hosszas ülés nem túl egészséges. Egy teljes munkanap az íróasztal mögött vagy egy nap a suliban megviseli a lábakat, a gerincet. Az Indiana Egyetem kutatása szerint ( A Medicine & Science in Sports & idei augusztusi számában jelent meg) már egy nagyon rövid séta is aktivizálja az izmokat, segít a vér áramlását kicsit felgyorsítani. Tarts néha szünetet munka vagy tanulás közben, és sétálj egyet.

2. A séta javítja a kreativitást

Vársz a mindent elsöprő ötletre, ihletre a legújabb esszédhez? Sétálj! Kutatók megállapították, hogy a gyaloglás segíti a kreativitást, serkenti az agyat. Ha épp nem jön az a fontos gondolat, vagy kreatív ötlet, akkor tégy egy sétát a szabadban vagy akár az épületben. Jó szolgálatot tesz egy futópad is.

3. A séta csökkenti a stresszt

A stressz káros hatásairól órákig lehetne beszélgetni. Jó tipp ellene egy kis séta a zöldben, ugyanis az agy meditatív állapotba kerül ennek hatására. Még egy érzelmileg nehéz szituációt is könnyebb feldolgozni, ha beiktatunk egy kis sétát.

4. A séta csökkentheti a vérnyomást

Ez a megállapítás természetesen csak a hosszabb ideig tartó, tempós gyaloglás esetében igaz. Ha egész nap egy irodában ülsz, még jól is esik majd, ha gyorsabban sétálsz a buszig, sőt, akár egy-két megállót.

5. A séta aktivizál, csökkenti a fáradtságot

A georgia-i egyetem tanulmánya szerint a séta arra is jó, hogy csökkentse a fáradtságot és növelje az energiaszinted. A kutatók azt állapították meg, hogy ha fáradtan elmész sétálni, akkor 65%-kal csökkenhet a fáradtságod és 20%-kal nőhet az aktivitásod. Ugye, milyen szuper?

6. A séta segíti az immunrendszert

Napi 30-40 perc séta segít a szervezeted védekezőképességét felturbózni. Így könnyebben készülhetsz fel az igazán hideg időjárásra, és ha mégis megbetegszel, akkor a nátha sokkal rövidebb ideig tart majd.

7. A séta a pszichére is pozitív hatással van

Ha naponta csak egy rövid sétára van lehetőséged, az is elég ahhoz, hogy a pszichédet alkalmassá tedd a mindennapi elfoglaltságok, akadályok átugrására. Fontos, hogy ne csak a testeddel, hanem a lelkeddel és a szellemeddel is törődj. Csak napi 10 perc!

8. A séta hozzájárul a vércukorszint csökkentéséhez

Balgaság volna kijelenteni, hogy ha sétálsz, nem szökik fel a vércukorszinted. Azonban mint minden mozgás, a séta is segít a cukorszintet a normál értéken tartani. Csak jót teszel magaddal, ha naponta beiktatsz valamilyen mozgást a napirendedbe. Kezdetnek egy kis étkezés utáni séta nagyon jó választás.

9. A séta segít a jó memória megőrzésében

Nemcsak a testtömeged és a vérnyomásod csökken a rendszeres mozgás hatására, hanem védekezhetsz a feledékenység ellen is. Rajta, szellőztesd ki a fejed!

Jó sétát!


Tarjáni Rita