Férfimeddőség okai és kezelése

Nagyon nehéz dolog egy pár életében, amikor gyermeket szeretnének, de nem jön össze. Magyarországon közel 20% a meddő párok aránya. Ilyenkor először mindig a pár nőtagját vizsgálják először, holott a férfiak majd’ 7%-a küzd a meddőség problémájával.

Férfimeddőség okai és kezelése

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha már egy éve rendszeresen próbálkoztok, de mégsem jön össze a baba, mindenképp érdemes urológus, andrológus szakemberhez fordulni. A férfiak többsége azért nem megy el orvoshoz, mert egyszerűen tart a vizsgálatoktól, pedig azok fájdalommentesek. Az első, fizikális vizsgálatokat spermaanalízis követi, majd ezután esetleg vérvétel segítségével megvizsgálják a hormonokat, ezt pedig még kiegészíthetik ultrahang- vagy röntgenvizsgálattal, esetleg genetikai vizsgálatra is szükség lehet.

Milyen okai lehetnek?

Ha már a kezedben tartod a leleteket, az orvosod számos problémára következtethet belőlük. Ilyen például a spermiumok termelődési zavara. Ezt okozhatja fertőzés, visszértágulat a herén, valamilyen gyógyszer mellékhatása, hő miatti ártalom, hormonproblémák, pajzsmirigyproblémák, de még sok más ok is szóba jöhet. Ilyenkor a spermiumok száma alacsony lehet, az alakjuk és a mozgásuk is eltérhet a normálistól. A vizsgálatok kimutathatják azt is, hogy a spermiumok nem ürülnek megfelelően. Ilyenkor ondóúti elzáródásról lehet szó. Gondot okozhatnak a spermium ellenes antitestek, amelyek akadályozzák a spermiumokat mozgásukban, megtermékenyítő képességükben. Sajnos előfordulhat, hogy nem derül ki pontosan, hogy mi okozza a meddőséget.

Férfimeddőség okai és kezelése

A fizikai okok mellett számos lelki tényező is befolyásolhatja a spermiumok mennyiségét, minőségét és a termékenységet. A háttérben meghúzódhat merevedési zavar, ami önértékelési problémákhoz, depresszióhoz vezethet. Ennek azonban súlyosabb következményei is lehetnek, így érdemes kikérni szakember, akár pszichológus, szexuálpszichológus segítségét is.

Hogyan lehet kezelni?

Természetesen akkor lesz igazán sikeres a kezelés, ha kiderül a leleteidből, hogy pontosan mi okozza a terméketlenséget. A nem súlyos zavarok esetében gyógyszeres kezeléssel, vitaminokkal lehet helyrehozni a problémát. Vannak esetek, amelyek műtéti úton jól korrigálhatók, ilyen például a here-visszértágulat. Azokban az esetekben azonban, amikor egyáltalán nincs spermatermelés, a kezelés sikeressége 20% körüli. Már Magyarországon is elérhető két olyan új vizsgálat, amelyekkel sokkal jobban vizsgálhatók a spermiumok, az orvosok közelebbi képet kapnak a problémáról. Az egyik ilyen a Halosperm (spermium DNS fragmentációs) vizsgálat, amivel pontosabb képet lehet kapni a spermiumok állapotáról, szerkezetéről. A másik módszer az Oxisperm, amely a spermában lévő szabad oxigéngyökök mennyiségét vizsgálja. Ezek károsítják a DNS-állományt. A vizsgálatok között nincs rangsor, inkább kiegészítik egymást. Segítségükkel sok más, esetleg kellemetlen vizsgálattól menekülhet a pácienst.

Mit tehetsz még?

Szükséges lehet, hogy felhagyj eddigi életmódoddal, és jelentősen átalakítsd a szokásaid. Szokj le a dohányzásról, ugyanis napi 10 szál cigaretta már kimutathatóan növeli a meddőség esélyeit. Sportolj valamit és táplálkozz egészségesen, mert az elhízás is csökkenti a termékenységet. Azt már nem is kéne mondanunk, hogy az alkohol és a drogok sincsenek pozitív hatással a spermiumokra. A megemelkedett hő, a forró fürdő, a szauna csökkentheti a spermiumok számát, és károsíthatja a spermiumok mitokondriumát. Hat egész hónapig tart, míg egy szaunázós tél után visszaáll a normálisra a spermatermelés. Kerüld a szoros, kényelmetlen ruhadarabokat. Kerüld a stresszt, találd meg a lelki egyensúlyt.

Dr. Rosta Gábor